Japonské zahrady - návrh a realizace

Japonská zahrada je celosvětově rozšířená technika úpravy pozemku. Své základy má postavené na tradičních japonských zahradnických úpravách, případně se této podobně alespoň vizuálně přibližují. Japonské zahrady by se mohli volně nazvat procházkovou zahradou. Jejich sílá tkví právě v architektuře, barevnosti, pestrosti a originalitě.

Nábožensky hluboce založení Japonci hledají ve své práci vždy smysl a cíl. Stejně tomu tak je i u zahrad. Pečování o japonskou zahradu je nikdy nekončící cestou, která však vždy přinese něco nového. Hlavní myšlenkou japonské zahrady je symbolika země a darů, kterých se nám dostává. Můžeme si představit kámen jako hory či ostrovy, voda jako centrum očisty těla a nejrůznější rostliny jako symbol krásy a bohatství Země. Pokud tyto prvky pochopíme, pak nám vynaložené úsilí japonská zahrada vrátí svou energií a harmonií.

Pro japonskou zahradu je vhodný jakýkoliv terén. Ať už máte v nejbližším okolí rovinatý nebo členitý terén, je to jedno. Důležité je pro výstavbu takovéto zahrady vybrat ten vhodný styl. Japonské zahrady se skládají z několika možných stylů. Mezi nejrozšířenější patří jednoznačně zenový a šintoistický. Prvně jmenovaný se vyznačuje chrámem nebo svatyní, jenž je základním prvkem a dominantou celé zahrady. U malých zahrad postačí malá maketa tohoto objektu. Oproti tomu šintoistický styl je charakterizován soškami, sloupy, vodními plochami. Krásně zde vynikne potůček nebo klidné jezírko. Cestičky jsou olemovány kameny. Kameny je vhodné použít i jako materiál pro jednoduché cestičky přes zatravněné plochy. Vhodné jsou placaté a oválné kameny. Především je třeba dbát na jedinečnost jednotlivého prvku, protože vše je darem Země.

Stromy

Japonský strom, to je bonsai. Bonsai však není oním stromem, ale stylem, v kterém je vybraný strom pěstován. Pro japonskou zahradu je vhodné použít stromky jako smrk, borovice nebo javor. Bonsai však můžete vytvořit z kteréhokoliv druhu stromu. Do zahrady je možné umístit bambusy, vzrostlé javory i tisy. Nezapomínat bychom při tvorbě japonské zahrady neměli na sakury, tedy višně nebo třešně, které mají mnoho odrůd. Pro nižší rostliny se používají lotosy, magnolie, chryzantémy nebo pereny.

Světlo je důležité

Posledním zásadním prvkem japonské zahrady je světlo. Lucerny je vhodné rozmístit tak, aby vyzdvihly to nejzajímavější z celé zahrady. Kameny nebo rostliny, miniatury chrámů. Vše musí být na vaší zahradě vidět.

Kontaktujte nás

Naše firma Zahrady Skoupý se zabývá výstavbou a architekturou japonských zahrad již několik let. Hledáte-li japonské zahrady Brno, neváhejte se na nás obrátit. Je jedno jak velký pozemek máte. S japonskou zahradou vám rádi pomůžeme. Neváhejte nás proto kontaktovat.

Mám zájem o Vaše služby