Výsadba živého plotu

Živý plot dokonale doladí každou okrasnou zahradu. Kromě své dekorativní funkce však plní také funkci ochrannou. Díky svým vlastnostem totiž dokáže plně nahradit dřevěné či zděné ploty a ochránit tak vaši zahradu před nevítanými hosty a pohledy zvídavých sousedů a kolemjdoucích.

Zajistíme dopravu a pomůžeme s výběrem

S výsadbou živého plotu vám rádi pomůžeme. Postaráme se o navezení vybraných keřů či dřevin, důkladnou přípravu půdy, provedení samotné výsadby a následnou úpravu plotu a jeho okolí.

Aby však živý plot působil neustále esteticky a upraveně, je zapotřebí věnovat náležitou pozornost jeho pravidelné údržbě a péči. Nezbývá vám na práci na zahradě příliš času? Nevadí, můžeme vám pomoci také s údržbou vašeho živého plotu, trávníku či dokonce s údržbou celé zahrady. Své služby poskytujeme nejčastěji v Brně a přilehlých městech.

Kontaktujte nás

S výběrem rostlin, vhodných pro váš živý plot, vám samozřejmě můžeme poradit, protože ne každý druh dřeviny se hodí pro každou zahradu. Abyste si mohli udělat základní představu, přinášíme seznam nejčastěji vysazovaných rostlin do živého plotu.

Dřeviny vhodné na živý plot

Z hlediska růstu rostlin je dělíme na volně rostoucí a uměle tvarované, dále mohou být živé ploty smíšené či stejnorodé, stálezelené a opadavé nebo listnaté a jehličnaté. Zde tedy předkládáme 8 rostlin, jejichž výběrem pro svůj živý plot nešlápnete vedle:

Cypřiše

Cypřiše jsou stálezelené dřeviny vhodné pro ploty o požadované výšce 2 – 10 metrů.

Dřišťál

Dřišťál je opadavý trnitý keř. Díky trnům je živý plot skutečně nepropustný. Na podzim se listy barví do červena, čímž se živý plot promění v úžasný vizuální prvek.

Habr

Habr je snadno tvarovatelný, vroubkované listy nejsou fádní a navíc, přestože se jedná o listnáč, zajistí neprůhlednost živého plotu i v zimě, protože staré listy opadávají až v další sezóně s rašením listů nových.

Ptačí zob

Ptačí zob je vhodný pro nižší ploty do dvou metrů výšky. Neopadává, navíc ho zdobí hrozny temně modrých bobulovitých plodů. Je to velmi nenáročná rostlina, která dobře snáší i čím dál častější sucho.

Tavolník

Tavolník zvýrazní živý plot na jaře, kdy bohatě rozkvétá bílými drobnými kvítky. Vyžaduje hodně sluníčka, nejlépe se mu tedy bude dařit na jižní straně.

Tis

is je působivý jehličnan. Na jaře s drobnými šiškami, na podzim s krásně červenými plody. Pozor, celá rostlina kromě červeného míšku je jedovatá! Jeho pořízení dobře zvažte, máte-li zvířata nebo zvídavé děti.

Túje

Zerav neboli túje je pro živé ploty jako dělaný a velmi oblíbený. Dosahuje rozličných výšek, v živých plotech nejčastěji 50 centimetrů až tři metry.

Zimostráz

Zimostráz se hodí především na stříhané ploty, dá se libovolně tvarovat, velmi oblíbené jsou kulovité sestřihy. Pěkně vypadají solitéry sestříhané do tvaru koule v zahradě v kombinaci s živým plotem. Stálezelené větvičky lze také použít pro dekorační účely.

Mám zájem o Vaše služby