Realizace suchých zídek

Pokud jste si vysnili krásnou kamennou zídku připomínající středomořskou atmosféru na Vaší zahradě nebo s úmyslem přenést kus opravdové přírody blíže k Vám, můžete ji mít. Obohatíte svoji zahradu o působivý a dlouhotrvající prvek. Abyste byli s výsledkem spokojeni, je důležité dodržet přesný postup. Dobrou volbou je svěřit svoji představu zkušenému zahradnímu designérovi, který ji přetvoří ve skutečnost, a Vy se můžete bez námahy pouze těšit na výsledek.

Suché kamenné zídky nevyžadují použití pojiva, ale o to důležitější je dbát o správné navrstvení kamenů, aby do sebe dobře zapadly. Důležité je také nepodcenit výběr kamene, aby splnil svůj účel.

Jaký je přesný postup výroby zahradní zídky z kamene?

Pečlivě si promyslete, kam chcete zídku umístit, jaký zvolíte tvar a kolik bude potřeba materiálu. U pravidelně tvarovaných kamenů si připočtěte deset procent objemu zdi navíc, u neopracovaného kamene zhruba patnáct procent navíc.

Objem budoucí zídky

Objem zídky zjistíte jednoduchým výpočtem. Stačí vzájemně vynásobit délku a výšku zídky a následně vynásobte tloušťkou zdi. Tloušťka by se měla pohybovat někde mezi třetinou a polovinou výšky zdi.

Na místě, kde bude stát zídka, je nejprve třeba provést výkop půdy do hloubky 30-40 cm. Tento prostor se poté vyplní úlomky cihel, kamenů a štěrkem. Na výplň lze pokládat první vrstvu kamenů, na kterou se hodí největší kameny jiného než plochého tvaru.

Pokládka kamení začíná u hlavy zdi od krajů směrem do středu. Je důležité dbát na to, aby nevznikaly křížové spáry a zároveň o to, aby kameny na sobě pevně seděly. Případné viklání se dá řešit vypodložením za pomoci drobnějších kamínků. Spáry mezi kameny mají zůstat pouze malé a duté. Po vytvoření zídky se do nich sázejí vhodné rostliny, nejčastěji sukulenty. Spáry se nejprve vyplní navlhčeným substrátem a rostlinka se umístí do hloubky 3-5 cm.

Mám zájem o Vaše služby