Vyvýšené záhony nejen pro pěstování zeleniny

Specializujeme se také na tvorbu vyvýšených záhonů. Tzv. rabátka jsou vhodná zejména pro pěstování zeleniny, které se v nich velmi dobře daří. Nedostanou se na ni škůdci, půda lépe rodí, nikdo na ni nešlape. Díky zvýšenému přístupu pro člověka můžete u sázení sedět a zbytečně se neohýbáte. Snadno je nakypříte, díky vyvýšení mají rostliny více světla a mezi sebou v řádcích si nekonkurují.

Vyvýšené záhony jsou také dobrým řešením pro pozemky, které jsou hůře položené, například v příliš vlhkých půdách, či do svahu. Začneme společně plánem, z čeho rabátka vytvoříme, jaký materiál se do Vaší zahrady nejlépe hodí. Běžně se používají cihly, bednění, kameny i beton.

Stavba vyvýšených záhonů

Na dno záhonu se položí pletivo proti škůdcům, na něj kompost, biologický materiál do vrstev, jakou jsou zbytky zeleniny, listí, trávy a dřeva. Dřevo nasákne vodu a uvolní ji, když ji kořeny rostlin potřebují. Vše se prokládá zeminou. Takto vyvýšené místo snadno pojme sluneční paprsky, při tlení se navíc uvolňuje teplo a máme sklizeň zeleniny dříve.

Vyvýšené záhony jsou ideální pro pěstování zeleniny

Vyvýšené záhony se velmi hodí pro pěstování teplomilných rostlin, rajčat, dýní a cuket. Úspěch budete mít také s pórkem, celerem či okurkou. V další sezoně sázíme i saláty, špenát a kořenovou zeleninu, vše dohromady. Vyšší druhy umisťujeme uprostřed záhonu, aby nestínily nízkým druhům. Pro popínavé druhy vyrobíme proutěné opory, například z vrbových prutů.

Údržba vyvýšených záhonů

V nové sezoně doplníme záhon vrstvou kompostu, a přibližně po pěti letech založíme nový. Pravidelně jej mulčujeme senem, či trávou. Zajistíme si tak dokonalou půdu pro pěstování, plnou živin.

Kontaktujte nás

Realizujeme vyvýšené záhony na míru vašim představám. Působíme především v oblasti Brno a okolí. Neváhejte a kontaktujte nás.